Jāņa Akuratera muzejs

Jāņa Akuratera muzejs

Jāņa Akuratera muzejs

Jāņa Akuratera muzejs ir veltīts dzejniekam, pirmajam Tēvzemes balvas ieguvējam latviešu literatūrā – Jānim Akurateram (1876-1937).

Jāņa Akuratera muzejs ir iekārtots pēc arhitekta Vernera Vitanda projekta speciāli dzejnieka ģimenei funkcionālisma stilā 1933. gadā uzceltā koka savrupmājā Rīgā, Torņakalnā. Ēka (Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Nr.8945, Valsts nozīmes vēsturiska notikuma vieta Nr.8596) ir augstvērtīgs 20. gadsimta 30. gadu Latvijas būvmākslas funkcionālisma stila arhitektūras paraugs ar racionālu, tam laikam modernu arhitektūru, kas izpaužas gan ēkas kopskatā, gan katras detaļas kvalitātē.

Zenta Mauriņa atmiņās par viesošanos Akuratera mājā pēc tās uzcelšanas raksta: „Savu māju pie Māras ezera viņš nebija paspējis pabeigt, bet ar savu saimnieku tā saderēja kā vāks ar gliemezi. Nebija ne tapešu, ne balsinātu griestu: kā sienas, tā griesti bija apšūti ar bērza finieriem. Telpās vēl juta svaigā koka un sveķu smaržu: viņš savu māju mēdza salīdzināt ar Latgales vecticībnieku baznīcu, kur visas ēkas daļas darinātas kokā. Akuraters, mežsarga dēls, pret kokiem, sevišķi priedēm, juta dziļu svētbijību. Slaidie brūnie priežu stumbri viņam šķita skaistāki par grieķu baltajām marmora kolonnām. Kad saulrieta stundā priežu stumbri iekvēlojās un sveķi likās spīdam cauri koka krijai, tad šī dzintarainā vizma atgādināja dzejnieka acis sajūsmas brīžos. Viņš man stāstīja, ka kopš tiem laikiem, kad sēdējis cietumā, viņš ienīdis mūrus. Māja bija celta tā, ka visu dienu varēja redzēt sauli.”

Jāņa Akuratera muzejs tika atklāts 1991.gadā kā Raiņa Literatūras un mākslas vēstures  muzeja filiāle. Šobrīd muzejs ir Memoriālo muzeju apvienības struktūrvienība. Savā darbības laikā muzejs ir kļuvis par vienu Pārdaugavas kultūras centriem, kur ir iespēja apmeklētājiem ekskursijās ekspozīcijā uzzināt par Jāni Akurateru un viņa ģimeni, ir iespēja apskatīt izstādes, piedalīties literāros vakaros, teatrālas performancēs un akcijās, teātra izrādēs.  No 2014. gada 30. septembra līdz 2016. gada 31. oktobrim norisinājās Jāņa Akuratera muzeja galvenās ēkas restaurācija (projekts Nr. EEZLV04/GSKMS/2013/17) Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmā LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana”. Apmeklētājiem no jauna muzejs durvis vērs 2017.gada pavasarī un aicinās ļauties Dzejnieka ielūgumam:

Atnāc vēl pie manis…

 Atnāc vēl pie manis viesos,

Pilnos ziedos manas rozes,

Mana sirds kā uguns lāpa

Deg priekš tevis nakt’ un dienu.

 Es tev stāstīšu to sapni,

Kuru sapņo visa zeme,

Kuru sapņo zvaigžņu pulki

Saltā tukšā debess laukā.

Es tev stāstīšu, ko jūra

Krastam pusnakts stundā runā,

Es tev stāstīšu, kā dvēs’le

Sēro viena augstos kalnos.

 Atnāc vēl pie manis viesos,

Mana sirds no mīlestības

Pilna, tā kā dzīru priekā

Zelta kauss pilns sārta vīna