#paliecmājās CEĻVEDIS Pārdaugavā

#paliecmājās CEĻVEDIS Pārdaugavā
24/03/2020 Pārdaugavas radošais centrs

Atnākot pavasarim, esam iestiguši globālā lēnīgumā, ar ko saistāmas gan sliktas, gan labas lietas. Domājot par pozitīvo, cilvēki guvuši laiku apdarīt mūžam atlikto, pavadīt laiku ar ģimeni, pievērsties paši sev un arī paskatīties apkārt.

Arī Pārdaugavas radošais centrs pārlaidis skatu pār apkaimēs notiekošo un piedāvā #paliecmājās ceļvedi, kurā meklēt alternatīvas aktivitātes atbildīgam laikam ārā un mājās, skatu uz apkaimes vēsturi un tagadni, kā arī šī brīža iepirkšanās un ēdiena pasūtīšanas iespējas.

_____________________________________________________________________________________

KULTŪRA

Interneta vidē izplatoties tēmturim #Ēkultūra, Āgenskalna iemītnieki Dirty Deal Teatro, sakot, ka ”Kultūru karantīnā neieliksi!”, nākuši klajā ar radošu veidu, kā uzturēt teatrālas norises. Katru nedēļu kāds no teātra dramaturgiem piedāvā piedzīvot izrādi, joprojām paliekot mājās.  Norisi sauc ”Izrādes – instrukcijas” un pirmā – Jāņa Baloža izrāde ”Tuvošanās” tika publicēta jau 18. martā. Tā joprojām pieejama, spiežot šeit – ej.uz/izrades_instrukcijas un izspēlējama divatā klātienē vai virtuāli, latviešu vai angļu valodā.

Katras šī cikla izrādes materiāli ik trešdienu līdz 15. aprīlim tiks publicēti Facebook pasākumā ”Izrādes – instrukcijas” un to formāti būs atšķirīgi.

Latvijas Nacionālā bibliotēka brīvai lietošanai publicējusi digitalizētas kolekcijas kā, piemēram, Dziesmu svētku krātuve, Nacionālā enciklopēdija, Latvijas kultūras kanons u.c. Tāpat iespējams izmantot tiešsaistes ārvalstu datubāzes un citus resursus. Viss saraksts pieejams šeit.

Līdz 14. aprīlim no plkst. 9.00 līdz 17.00 pieejama informācija un attālinātas konsultācijas, sazinoties ar bibliotēku pa tālruni 67806113 vai rakstot uz konsultants@lnb.lv.

 

Šajā laikā slēgti arī muzeji, taču tas nav apstādinājis ar tiem saistītās norises. Ar vienu no Māras dīķa apkaimes simbolu – Ojāra Vācieša radošo garu varam turpināt satikties, lasot viņa grāmatas un memoriālā muzeja darbinieki iesaka pārlapot Latvijas kultūras kanonā iekļauto pēdējo Vācieša sarakstīto dzejas krājumu ”Si minors”. Šeit pieejama grāmatas elektroniskā versija.

Vācieša muzeja Facebook lapā redzams, ka tās pārvaldītāji arī iesaistījušies karantīnas izaicinājumā publicēt senus foto, atklājot, kā 1939. gadā izskatījās brāļi Ojārs un Imants Vācieši.

Savukārt, otra izteiksmīgākā Pārdaugavas dzejdara Jāņa Akuratera muzeja darbinieki raduši laiku, lai pārskatītu stāstu ”Kalpa zēna vasara” un tam pievienoties aicina arī citus lasītājus.

Atrodiet šo atmiņu zīmējumu savos plauktos vai Letonikas mājaslapā un izrakstiet laukā pārdomas vai mīļākos citātus. To varat publicēt arī muzeja Facebook publikācijā.

Iedvesmai pāris dzejnieka Aivara Eipura izvēlētās Akuratera rindas:

„Es skatījos tad uz baltajiem kokiem bez domām un ilgām, un acīm patika kavēties pussarkanajā saules atspīdumā.”;

„Saule laižas dzelteni spoža un mirkst jau aiz upes alkšņos. Es redzu pār pagalmu ābeļdārzu, kur visi zari pilni briestošu pumpuru. Bet pašā dārza malā, kur olnīca iet cauri un braucams ceļš, stāv divi lieli ievu koki un ir balti un smagi. Atminos, ka iebraucot ceļš gāja taisni viņām pa vidu un man bija tik savādi, kad cauri viņām bija jābrauc, un uz ceļa jau daudz baltu ziedu bija nobiris, bet zaros un galotnēs vēl jauni pumpuri raisījās.”;

„Vēl dzirdu, kā sirds pukst, vēl jūtu, ka elpoju, – tad uzplūst kāds plūdums, un es padodos ar visu būtni. Lai nes! Es izgaistu pats sev.”

Patīkamu lasīšanu!

_____________________________________________________________________________________

APKAIME

Pārdaugavas radošajā centrā vēlamies attīstīt tradīciju ik pa laikam publicēt pētījumu par kādu apkaimēm nozīmīgu vietu un pagājušogad publicējām kopā ar vēsturnieci Inesi Grandāni tapināto pārskatu par Āgenskalna tirgu no pirmsākumiem līdz mūsdienām. Ja vēl nav sanācis, iesakām iekārtoties ērtāk un iepazīties ar šo rakstu (šeit), kas atklāj stāstu par Daugavmalas tirgu, Sētas ielas tirgus laukumu un, protams, mums visiem labi pazīstamo R. Šmēlinga projektēto Nometņu ielas 64. namu.

Īpaši lielu aktivitāti šobrīd piedzīvo Facebook grupa ”Labi dzīvot Āgenskalnā”. Tās dalībnieki dalās ar dažāda veida palīdzības meklēšanu un piedāvāšanu, reklamē ēdiena piegādes, logu mazgāšanas, vingrošanas un cita veida pakalpojumus, kā arī pat darba sludinājumus.

Šajā laikā ir patīkami apzināties, ka ir virtuāla platforma, kurā tuvāki un mazliet tālāki kaimiņi var būt vienoti vēlmē dzīvot labu un skaistu dzīvi tepat. Grupai pievienoties var ikviens Facebook lietotājs.

Kad mājās gana sēdēts, aicinām izmantot šo laiku, lai garās pastaigās jaunatklātu Pārdaugavas apkaimes. Šobrīd, diemžēl, nevar notikt Zaļo pārgājienu piedzīvojumi, kas ne tikai Pārdaugavā guvuši milzīgu pieprasījumu,  taču atgādinām, ka Āgenskalna apkaimes biedrība un biedrība ”Zasulaukam un Šampēterim” radījušas brīnišķīgas apkaimju kartes, ko esam jau iepriekš publicējuši. Tās ietver minētos rajonus un kādu drusciņu Dzirciema, Torņakalna, Klīversalas un parāda arī veloceliņu uz Jūrmalu.

Svaiguma pilnas pastaigas! Un atcerieties garāmgājējus sveicināt no vismaz 2 m attāluma.

_____________________________________________________________________________________

ĒDIENS

Mūsu iemīļotajās vietās visi publiskie pasākumi ir atcelti vai pārcelti, daudz kur mainīts darba laiks vai arī līdz ārkārtas stāvokļa beigām durvis pavisam slēgtas, taču joprojām piedāvā ēdienu piegādi. Mēs arī aicinām turpināt atbalstīt vietējos, īpaši mazos uzņēmumus.

Dēkainis

 

Kalnciema Ezītis miglā

Lokāls Veldze

Ansamblis

 

Vinilbārs

Ir arī piemēri, ka uz šo brīdi aizvērtas durvis nenozīmē dīkstāvi. Tā Vinilbāra personāls šobrīd darbojas alus darītavā Prusaks, lai pēcāk apmeklētājiem piedāvātu plašāku alus izvēli.

 

Bārs Pils

Alū mērcētas aktualitātes arī Bārā Pils – iespējams pasūtīt vācu ražojuma dzērienus uz mājām. Vairāk informācijas meklējams viņu Facebook lapā (spied šeit).

_____________________________________________________________________________________

IEPIRKŠANĀS

Mēs visos laikos atbalstām videi draudzīgu dzīvošanu un arī iepirkšanos, tādēļ informējam, ka arī beziepakojuma veikali, pielāgojuši darba laiku, turpina strādāt, jo piesardzīga un pret veselību atbildīga ikdienas soļu veikšana nav pretrunā ar zaļu dzīvošanu.

Atgādinām, ka Āgenskalnā ir
divi beziepakojuma veikali:

Zaļais kalns, Mazā Nometņu iela 32

(darba laiks P-Se 10.00-17.00)

Zemes Draugs, Nometņu iela 18

(darba laiks P-Pk 10.00-18.00, Se, Sv 11.00-16.00)

Un pēdējais publicējis informāciju, ka tajā atrodama šī brīža deficīta prece – dezinfekcijas līdzeklis. Meklējiet špricējamos trauciņus un lai visiem pietiek!

 

 

 

Kalnciema tirdziņš

Atgādinot rūpēties par savu veselību, sestdienās no 10.00 līdz 16.00 ar savu darbību atbalstīt vietējos ražotājus turpina Kalnciema tirdziņš.

Padomāts arī par vietējo labumu piegādi uz mājām – tā notiek otrdienās, piektdienās un sestdienās, pasūtījumu veicot iepriekš, un piedāvājumā produkti gan no Kalnciema tirdziņa, gan Āgenskalna tirgus iemītniekiem.

Uz vietas lietošanai pieejami dezinfekcijas līdzekļi.

 

Āgenskalna tirgus

Āgenskalna sirdī tirgus pielāgojis darba laiku ārkārtas stāvokļa prasībām un tā durvis apmeklētajiem turpmāk vērtas no otrdienas līdz svētdienas 8.00 – 17.00.

Facebook lapā regulāri parādās jaunumi par piedāvājumiem, kā arī atkārtoti lūgts rūpēties par savu un apkārtējo veselību.

Plašākai informācijai par pārtikas un citu produktu piegādi sekot līdzi iespējams Facebook grupas ”Labi dzīvot Āgenskalnā”  ierakstā. Tur atrodami maizes, konditorejas, svaigu sulu, dažādu maltīšu, mājdzīvnieku barības u.c. piedāvājumi.

Drošu un patīkamu atklājumu pilnu šo laiku! Ceram, ka vīrusa izplatība pasaulē rimsies un pavisam drīz mēs varēsim tikties kādā skaistā un radošā Pārdaugavas notikumā.