BALTĀS NAKTS 2019 CEĻVEDIS ĀGENSKALNĀ

BALTĀS NAKTS 2019 CEĻVEDIS ĀGENSKALNĀ
05/09/2019 Pārdaugavas radošais centrs

Nu reiz atkal pienācis mūsdienu kultūras foruma ”Baltā nakts” laiks, kad pilsēta nakts tumsā un, dažviet līdz pat rīta ausmai, zum un iemirdzas dažādās mākslas norisēs.

Kā katru gadu, esam apkopojuši šīs upes puses notikumus, ko 7. septembrī noteikti nelaist garām.

Plkst. 18.00-2.00 LLMC ĀRPUSZEMES

Āgenskalna tirgū, Nometņu ielā 64

Šogad Baltajā naktī vienuviet savīsies Latvijas Laikmetīgā mākslas centra (LLMC) un Pārdaugavas patriotu fonda INITIUM un Pārdaugavas radošā centra rīkotas aktivitātes.

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs īstenos performanču programmu projektu “LLMC Ārpuszemes”, kurā apmeklētājus iepazīstinās gan ar “Survival Kit 10.1 Outlands” festivāla tēmām, gan arī pievērsīsies performances mākslai. Tā šobrīd ir aktuāla mākslas forma, kas ietver sevī daudzas un dažādas mākslas izpausmes formas, tēmas, to ietekmi un redzējumu nākotnē. Projektā “LLMC Ārpuszemes” tiks īstenotas divas performances un projicēts viens video darbs, kas sasaucas ar identitātes, laika un telpas izpēti.

Programma

18.00–20.00 meistardarbnīca ģimenēm ar bērniem kopā ar mākslinieci Sabīni Vekmani un Ati Jākobsonu, sadarbībā ar grafikas darbnīcu “Luste”
20.00–23.00 Krišjānis Sants, Ieva Gaurilčikaite. Kustību izrāde “Labrys”
21.00–22.00 Ieva Balode un “bērnu rīts”. Audiovizuāla performance
21.00–2.00 Viktors Timofejevs. Video “Continuum”

Plkst. 19.30-2.00 BALTAIS TIRGUS

Āgenskalna tirgū, Nometņu ielā 64

Programmas “Baltais tirgus” ietvaros radītas divas laikmetīgās dejas performances – “Vārda svars” un “Mēs balsojam ar saviem maciņiem”. Performanču veidotāji piedāvās refleksijas par to, cik lielai jābūt kritiskajai masai, lai panāktu redzamas pārmaiņas sabiedrībā un cik daudz spēj (vai nespēj?) mainīt viens indivīds. Jautājumus par individuālo un kolektīvo atbildību uzdos arī 3D stereo vizualizācijas instalācijā “Paralēlā pilsēta”, kurā apmeklētāji tiks aicināti iepazīties ar imagināriem pilsētvides objektiem un, kopīgi vienojoties balsojumā, lemt par pilsētvides attīstību kādā paralēlā dimensijā.

Dejas performanču autori: fonds Initium, horeogrāfs Jānis Putniņš, piedalās Deju skola “Dzirnas” un LDM5 dejas kompānija, režisors Dmitrijs Petrenko, 3D stereo instalāciju autori: fonds Initium, māksliniece Rute Marta Jansone un fotogrāfs/stererogrāfs Artūrs Šlosbergs.

Programma

19.30–20.10 performance “Mēs balsojam ar saviem maciņiem”
20.30–20.50 performance-instalācija “Vārda svars”
21.40–22.00 performance-instalācija “Vārda svars”
22.20–23.00 performance “Mēs balsojam ar saviem maciņiem”
23.30–24.00 performance-instalācija “Vārda svars”
20.00–2.00 3D video projekcija
00.30–1.00 performance “Mēs balsojam ar saviem maciņiem”

19.00-1.00 JAUNĀS ASINIS

Dirty Deal Teatro, Talsu ielā 1

“Jaunās asinis” ir jauno skatuves un kino mākslinieku darbu maratons, kas iepazīstina ar alternatīviem vērojumiem un pieredzēm par jaunību, pieaugšanu un negaidītām situācijām mainīgajā pasaulē.

Katru stundu apmeklētājiem tiks piedāvāta atšķirīga programma, kas sastāvēs no trim daļām – jauno aktieru leļļu un objektu teātra etīdēm, dramaturgu darbu lasījumiem, kā arī Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās filmu skolas absolventu īsfilmām. Pasākuma kopējo koncepciju veido teātra un kino režisore Marta Elīna Martinsone, scenogrāfiju rada māksliniece Gundega Evelone.

Programma

19.00 Etīde “Citplanētu asinis”. Piedalās: Matīss Budovskis, Rihards Zelezņevs, Mārtiņš Gailis, Una Eglīte
19.15 Kino “Armands un Krustaps dodas uz Rīgu” (2011, rež. Armands Začs, Krustaps Krūmiņš, 10 min.) un “Pircējs” (2017, rež. Mārcis Miljons)
19.30–20.00 Dramaturģijas lasījumi Anna Belkovska “Dīvāns”

19.45 Performance “Jaunās asinis”. Piedalās: Marta Elīna Martinsone
20.00 Etīde “Jaunās asinis”. Piedalās: Matīss Budovskis, Rihards Zelezņevs, Mārtiņš Gailis, Una Eglīte, Māra Uzuliņa, Elizabete Skrastiņa, Agris Krapivņickis, Alīda Pērkone
20.15 Kino “Izdzīvošanas komplekts” (2017, rež. Marta Elīna Martinsone, 8 min.) un “Ostina Feisbuks” (2018, rež. Signe Birkova, 6 min.)
20.30–21.00 Dramaturģijas lasījumi:Rēzija Veronika Laumane “…”.
20.45 Performance “Jaunās asinis”. Piedalās: Marta Elīna Martinsone
21.00 Etīde “Ideālās asinis”. Piedalās: Māra Uzuliņa, Agris Krapivņickis, Matīss Budovskis, Mārtiņš Gailis
21.15 Kino“Naktī zirgi runā” (2018, rež. Elizabete Mežule-Gricmane, 4 min.), “I love my moma” (2018, rež. Tīna Zariņa, 3 min.), “Viena kadra filma” (2017, rež. Mārtiņš Jansons, 3 min.), “…Un tā paiet dzīve” (2017, rež. Āris Matesovičs, 2 min.)
21.30–22.00 Dramaturģijas lasījumi Marta Mazure-Siliņa “Melnā Bībele”
21.45 Performance “Jaunās asinis”. Piedalās: Ance Muižniece
22.00 Etīde “Jaunie kaimiņi”. Piedalās: Rihards Zelezņevs, Elizabete Skrastiņa, Alīda Pērkone
22.15 Kino “Veiksminieki” (2018, rež. Miks Želvis, 9 min.), “Dzeltenā harmonija” (2018, rež. Ieva Norvele, 4 min.), “Bijis tu vairs nebūsi pats” (2017, rež. Elizabete Mežule-Gricmane, 2 min.)
22.30–23.00 Dramaturģijas lasījumi Diāna Kondraša “Viltvārdis”.
22.45 Performance “Jaunās asinis”. Piedalās: Ance Muižniece
23.00 Etīde “Zemeslodes asinis”. Piedalās: Māra Uzuliņa, Elizabete Skrastiņa
23.15 Kino “The Lovers” (2018, rež. Dāvis Dreimanis, 7 min.) un “Satikšanās” (2017, rež. Elizabete Mežule-Gricmane, 4 min.)
23.30–00.00 Dramaturģijas lasījumi Diāna Sapule “Kā normāls cilvēks”
23.45 Performance “Jaunās asinis”. Piedalās: Ance Muižniece
00.00 Etīde “Spēlēties mums asinīs”. Piedalās: Matīss Budovskis, Rihards Zelezņevs, Mārtiņš Gailis, Una Eglīte, Māra Uzuliņa, Elizabete Skrastiņa, Agris Krapivņickis, Alīda Pērkone
00.15 Kino “Stikla odere” (2018, rež. Adriana Roze, 5 min.), “Bārmenis Niks” (2017, rež. Marta Elīna Martinsone, 4 min.), “Simona” (2017, rež. Elizabete Mežule-Gricmane, 3 min.)
00.30–1.00 Dramaturģijas lasījumi Krista Feodorova “Ar putniem galvā nesarunājas”.

Plkst. 19.00-23.00 DĒKAIŅU NAKTS STĀSTI
Restorānā ''Dēkainis'', Baložu ielā 12

Baltās nakts” projekcijas par pasaules latviešu dēkaiņiem un viņu neticamajiem dzīvesveidiem. Uz jumta baltos staros uzstāsies čellists Aivis Gailītis. Dārzā šefpavārs Jēkabs baltā vīnā plaucēs balto Vidusjūras paelju.

Video projekcijās uzzināsi par Aleksandru Laimi un ūdenskritumiem, Sašu Ziemeli un jaguāru medībām, Arvīdu Blūmentālu un krokodiliem, Eduardu Liedskalniņu un Koraļļu pili, Konstantīnu Raudivi un saziņu ar aizsauli, kā arī vairāku citu pasaulē nozīmīgu dēkaiņu dzīvesstāstiem, kuri visi izrādās saistīti ar Latviju.

Plkst. 19.00-3.00 ŪDENSLĪDĒJS 5000
Mākslas centrs “Noass” uz AB dambja 2

Mākslas notikums “Ūdenslīdējs 5000” Baltā nakts 2019 ietvaros apmeklētājus iepazīstina ar video mākslas darbiem, kuri tapuši laika periodā no 1985.-1995.gadam, retrospekcija intervencē ar mūsdienu video un skaņu mākslinieku performancēm. Laikmetīgā māksla, kas radīta Latvijas atmodas laikā mijiedarbībā ar mūsdienu mākslu, audiovizuāla performanču sasauce ar laika periodu, kad tapuši agrīnie latviešu mākslinieku darbi, izmantojot digitālos un analogos video un audio mikserus.

Dalībnieki –
“Posts TV” (Juris Bērziņš, Oskars Kalniņš, Dmitrijs Sekundo, Mika Kettunen, Pauls Kvālis, Uldis Kalns), DEE (Elīna Zviedre), ELVI (Elviss Zants), “Clausthome” (Lauris Vorslavs, Ģirts Radziņš), Mārtiņš Ratniks, Andris Stepe, Strobenieks (Ingus Ots), Knab (Reno Krauklis).

Plkst. 20.00-21.00 SIEVIEŠU STENDAPS ''BALTA NĀCA... ...MELNA GĀJA''

Kultūrtelpā “Strops” Ēbelmuižas parkā Valdeķu un Graudu ielas krustojumā

Sieviešu stendaps piedāvā savus labākos un šķīstījošākos jokus

Sieviešu stendaps “Baltajā naktī” piedāvā skatītājiem savus labākos un šķīstījošākos jokus.

Katra no dalībniecēm pārstāv mazliet atšķirīgu humora veidu, bet ikviena liks jums smieties. Smieties skaļi, klusi pie sevis vai pēc trīs dienām, tā jau būs jūsu izvēle.

Aiva Birbele, Džemma Sudraba, Ieva Viese-Vigula, Alise Zariņa un Inga Gaile sieviešu stendapa programmā “Balta gāja… … Melna nāca”.

Aktīvi žestikulējot, Inga Gaile ironizē par sociālām tēmām un atklāj netaisnīgu situāciju absurdumu.

Sieviete ar sudraba matiem, zelta sirdi, dimanta dvēseli, dzelzs aknām un tērauda iekšām – Džemma Sudraba – kolorīti spēj pasmieties kā par sevi, tā par savu draugu un radinieku dīvainībām.

Ieva Viese-Vigula ar apskaužamu spītu un talantu min intelektuālā humora aizaugušo taciņu.

Kinorežisore un seksa eksperte Alise Zariņa ironizē, tiranizē un jandalē, vienlaikus mēģinot atrast veidu un valodu, kā runāt par To.

Aiva Birbele – vienkārši ļoti laba komiķe, kura spēj izpausties gandrīz visos iepriekš minētajos humora veidos.

Plkst. 20.00-24.00 DISKOTĒKA BIBLIOTĒKĀ. IZBAUDI KLUSUMU!
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Mūkusalas ielā 3

Trīs diskžokeji šajā vakarā aizvedīs savu skaņu pasaulēs. Katra būs citāda, atliek tikai izvēlēties, kurā ceļojumā vēlies doties! Par dejotāju simpātijām sacentīsies DJ Dagnis Bricis ar latviešu mūzikas zelta fondu. DJ duets “Diski pļaski” spēlēs tikai hītus, un DJ Mārtiņš Šmits atskaņos lieliskāko no hip-hop žanra. Pasākumā var piedalīties gan bērni, gan pieaugušie, austiņās ir iespējams regulēt skaļumu un izvēlēties sev tīkamāko mūziku.

Klusā diskotēka – šāds pasākuma formāts ir plaši pazīstams ārzemēs, taču Latvijā vēl tikai gūst popularitāti. Klusajā diskotēkā mūzika tiek pārraidīta austiņās, ko izsniedz katram apmeklētājam. Jums ir iespēja izvēlēties starp trim kanāliem un trim dīdžejiem.

Bārs “Ezītis miglā” rūpēsies, lai izslāpušie tiktu pie atspirdzinājumiem, darbosies arī miera zona, kurā atpūtināt nogurušās kājas.

Plkst. 22.00-3.00 BALTO TROKŠŅU NAKTS

Hāgenskalna komūnā, Nometņu ielā 49

Āgenskalna apkaimē atrasto “balto trokšņu” atskaņojumi

“Baltās nakts” laikā “Hāgenskalna komūnā” tiks atskaņoti Āgenskalna apkaimē atrastie “baltie trokšņi”. Meklēsim vienmērīgu skaņu un papildināsim to ar dzejas lasījumiem. Urbānā vidē baltais troksnis mūs satrauc vai nomierina? Atbildes meklēsim “Baltās nakts” laikā “Hāgenskalna komūnā”.

Baltais troksnis ir skaņa, kas rodas, apvienojot visas iespējamās, cilvēka ausij dzirdamās frekvences. Signālu apstrādē baltais troksnis ir nejaušs signāls ar vienādu intensitāti dažādās frekvencēs. Terminu ar šādu vai līdzīgu nozīmi izmanto daudzās zinātnes un tehnikas disciplīnās, ieskaitot fiziku, akustisko inženieriju. Baltais troksnis zināms arī medicīnā. Jau pirms vairākiem tūkstošiem gadu vēdiskajā kultūrā skaņa tika izmantota ārstniecībā, jo pastāvēja uzskats, ka katram orgānam un ķermeņa daļai šūnu līmenī atbilst noteikta skaņas frekvence. Baltā skaņa –nomierinoša un meditatīva.

22.00-2.00 BOLIVUDAS VINILREIVS

Vinilbārā, Kalnciema ielā 39

“Vinilbārs” piedāvā izkustināt ekstremitātes reivā, kurā muzikālo nodrošinājumu veido tikai no vinila platēm atskaņota Indijā un tuvākajās kaimiņvalstīs radīta mūzika.

Četru stundu garumā pie skaņuplašu atskaņošanas ierīcēm stāsies dīdžeji Uncle Sampl3, Uncle Rodion un Oleg Bombey, kuri ir apņēmības pilni apmeklētājos raisīt tik patiesas emocijas, kādas rodamas tikai indiešu mākslas filmās.

Reivā orientālo noskaņu papildinās videomākslinieka VideoGleb veidotās videoprojekcijas.

 

Novēlam izbaudīt aktivitāšu dažādību un piedzīvot dzīvo nakti Pārdaugavā!

Visas kultūras foruma ”Baltā nakts 2019” aktivitātes īstenotas ar Rīgas domes atbalstu.