Jānim Akurateram 143

Jānim Akurateram 143
08/01/2019 Pārdaugavas radošais centrs

Jāņa Akuratera 143. dzimšanas diena 3 cēlienos

VĒLĒŠANĀS TUVOŠANĀS ATKLĀŠANĀS

 

Svētdien, 2018. gada 13. janvārī visi laipni aicināti uz Jāņa Akuratera muzeju, O. Vācieša ielā 6a, lai pieredzētu kultūras bagātu vakaru kopā ar autora darbu cienītājiem un iedvesmotajiem.

Plkst. 13.00 1. cēliens – Jānis Akuraters “Kalpa zēna vasara. Degoša sala”. Jaunā izdevuma atvēršana. Apgāds “Jumava”. Stāstu “Degošā sala” lasīs Elita Kļaviņa. Mūzika – Jelgavas Mūzikas vidusskolas audzēknes – Asnate Vadziša (kokle), Līvija Tolpežņikova (oboja).

Stāsts “Kalpa zēna vasara” ir Jāņa Akuratera visbiežāk publicētais stāsts. To viņš uzraksta, dzīvodams kā emigrants pēc 1905. gada revolūcijas Norvēģijā 1908.gadā. Stāsta pirmpublicējums – žurnālā “Zalktis” 1908.gadā un grāmatā tas iznāca 1911.gadā. Pēc atgriešanās Latvijā tēva mājās Dignājas pagasta “Beitānos” un sievas Marijas Annas mājās Seces pagasta “Birzniekos” Jānis Akuraters uzraksta stāstu “Degoša sala”. Pirmpublicējums tam – 1912.gadā. Abos darbos Akuraters ir iedvesmojies no savas dzimtās puses un tie iezīmē rakstnieka daiļrades virsotnes. Zudušā laika un zudušās laimes valdzinājums atklājas impresionistiski tvertās noskaņu ainās, simbolistiskā daudznozīmībā un jaunromantisma ticībā dzīvības priekam un varenībai.

Plkst. 14.30 2. cēliens – Māris Salējs “Tuvošanās”. 5.dzejoļu krājuma atvēršana. Apgāds “Zvaigzne ABC”.

Nosaukums “Tuvošanās” krājumā it kā atklājas divejādās nozīmēs. Dzejā ir gan tverta izjūta, kad tuvojas, kas tāds, kas biedē vai nu ar savu lielumu, aukstumu, vai arī ar varbūtējo tukšumu un neesamību. Un līdzās šīm rudenīgajām noskaņām ir liriskā Es tuvošanās pasaulei mīlestībā, kur detaļas un šķietami nieki kļūst aizvien pamanāmāki, nozīmīgāki un skaistāki. Starp citu, arī Māris Salējs 13. janvārī svin dzimšanas dienu.

Plkst. 16.00 3. cēliens– Ieva Akuratere, Aivars Hermanis “Vēlēšanās”. Mūzikas albuma atvēršana Akuratera muzejā.

Tajā iekļautas Aivara Hermaņa komponētās, aranžētās un uz ģitāras, basa un perkursijām pavadītās deviņas dziesmas, no kurām septiņu vārdu autore ir Ieva Akuratere. Ievas Akurateres un Aivara Hermaņa sadarbība ir aizsākusies pirms 30 gadiem, veidojot dziesmu ciklu “Klusums starp mums” (1990) ar Igo dzeju. Pēc tam 1997.gada kopā tapa cikls “Plīvošana ar pilsētu” ar Linarda Tauna dzeju.
Jaunajā dziesmu ciklā “Vēlēšanās” ir gan dzejoļi, kurus Ieva Akuratere uzrakstījusi daudzus gadus atpakaļ, gan arī nesen – pagājušajā ziemā, dzīvojot Apšuciemā un iedvesmojoties no ainavām, kas redzamas pa logu – tālumā vizošās jūras un mēnesgaismas atspīdumiem Lāčupītē.

Albums nominēts Zelta Mikrofona 2019 balvai.

Tādas iecerētas Jāņa Akuratera dzimšanas dienas svinības. Laiks posties un uz tikšanos!

Starp cēlieniem – kafijas pauzes
Ieejas maksa – 2.00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1.50 EUR

Pasākums tiks fotografēts un filmēts. Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.